Randki dla osób niepełnosprawnych. Portal randkowy


Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Pierwsza rozmowa

25-11-2010 13:49

Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Pierwsza rozmowa telefoniczna jest bardzo ważna i stanowi kolejny etap np. po okresie pisania maili.

Rozmowa telefoniczna jest szczególną formą kontaktu. Jest uboższa niż dialog na żywo i dlatego należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Pamiętajmy, że nie znamy naszego rozmówcy, jego sposobu poruszania się i nasze wyobrażenia mogą nas szybko zwieść i... uwieść.

Przekaz komunikacyjny to słowa, głos i mowa ciała.
 
Badania wyjaśniają, że w kontaktach międzyludzkich najwięcej informacji czerpiemy nie z tego, co powiedziane wprost, ale ze sposobu, w jaki się wyrażamy. Przez telefon nie widzimy gestów, mimiki, ani pozycji ciała drugiej osoby. Jak, kiedy i po co rozmawiać przez telefon, gdy się jeszcze nie znamy? Ogólne uczucie, jakie wynosimy z rozmowy, zależy od wielu czynników. Badacze, zajmujący się komunikowaniem interpersonalnym, podkreślają, że ponad połowę informacji uzyskiwanych w czasie dialogu otrzymujemy w przekazie pozawerbalnym. Elementy niewerbalne to: sposób mówienia, gesty, mimika i pozycja ciała, wygląd fizyczny,  dotyk, aranżacja otoczenia i dystans wobec innych. Na co więc zwracać uwagę w czasie rozmowy telefonicznej?

Rozmawiaj krótko i na temat.

Zadzwoń właściwie tylko po to, aby umówić się na spotkanie. Dlaczego? Przez telefon rozmawia się po prostu łatwiej. Można przygotować się do rozmowy, można zmienić głos i sposób intonacji – wszystko dlatego, że chcemy wypaść jak najlepiej. Nie widząc drugiej osoby, zaczynamy ją sobie wyobrażać i często idealizować i dodawać  rozmówcy cech, których nie posiada. Łatwo więc o rozczarowanie obydwu stron, gdy zestawimy nasze wyobrażenia z rzeczywistością a znajomość dzięki długim rozmowom telefonicznym zdążyła się już zacieśnić. Świetny mówca, sypiący jak z rękawa anegdotami i dowcipami, może w rzeczywistości okazać się podenerwowaną pierwszym spotkaniem osobą, nie potrafiącą zebrać myśli. Gdy słyszysz niski ciepły męski głos, możesz wyobrażać sobie mężczyznę rosłego o silnej budowie ciała. Tym większe będzie Twoje rozczarowanie spotykając na pierwszej randce pana szczupłego o zgarbionej sylwetce. Aby nie popaść w pułapkę fantazji, najlepiej skróć pierwszą rozmowę telefoniczną do grzecznościowej wymiany podstawowych informacji służących umówieniu się na spotkanie. W ten sposób oszczędzisz sobie być może rozczarowania i drugiej osobie zawodu, gdy miałaby się dowiedzieć, że nie odpowiada wyimaginowanemu obrazowi w naszej głowie.

Jeśli obawiasz się, że nerwy mogą wziąć górę, zapisz, co chcesz powiedzieć.


Warto skupić się na tym, by nasz przekaz był spójny i zrozumiały. Jeżeli się denerwujesz, mów krótkimi prostymi zdaniami. Nie daj się ponieść własnej fantazji. Nie snuj opowieści o swoich przygodach. Nie wymyślaj nieprawdziwych historii. Pamiętaj, że „podkolorowanie” rzeczywistości i tak wyjdzie na jaw podczas spotkania. Wtedy zaś druga osoba może mieć do Ciebie uzasadnione pretensje, jeżeli wcześniej przedstawiałeś się w innym świetle. Doceniaj szczerość drugiej strony i odpłać tym samym!Zapisanie tego, co chcesz powiedzieć, pomoże Ci również zadbać o formę Twojej wypowiedzi. Posługuj się poprawną polszczyzną, staraj się unikać błędów.

I oczywiście, uśmiechaj się!


Zarówno w przypadku spotkań twarzą w twarz, jak i podczas rozmów telefonicznych. Ten, z kim rozmawiasz, „usłyszy” uśmiech w twoim głosie. Rozmowy z osobami pogodnymi są przyjemniejsze, dobrze wpływają na nasze samopoczucie, znakomicie rozładowują nerwową atmosferę i pomagają poczuć się swobodnie. Życzymy więc miłego telefonowania i jeszcze przyjemniejszych spotkań!


 


Źródło: www.mydwoje.pl

tem_f.gif

post_f.gif  

tem_f.gif

post_f.gif