02-12-2010 12:01
Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Zdrowie jest najważniejsze. Jeśli jesteś kobietą, bez względu na to ile masz lat - zbadaj się.
Pojawiają się u nastolatek i dojrzałych kobiet. Kiedy lekarz stawia diagnozę, zazwyczaj są przerażone, choć torbiele w jajnikach nie zawsze wymagają leczenia. Jednak nawet te najmniejsze muszą być systematycznie kontrolowane, ponieważ niektóre z nich mogą być odmianą złośliwą.
Torbiele to guzki, jakie tworzą się w obrębie jajników. Ta, dość często stwierdzana patologia ginekologiczna, przeważnie występuje u kobiet, które miesiączkują. Dzieje się tak, gdy w trakcie cyklu miesiączkowego zachodzą nieprawidłowe zmiany hormonalne. W czasie prawidłowej owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.
Zaburzenia hormonalne prowadzą do tego, że pęcherzyk nie pęka, lecz cały czas wzrasta i wypełnia się płynem surowiczym. To właśnie prowadzi do powstania tzw. torbieli czynnościowej. Podobna sytuacja pojawia się, gdy po owulacji ciałko żółte nie zanika, lecz zaczyna wypełniać się płynem.
Różne rodzaje torbieli
Torbiele zazwyczaj występują pojedynczo. Nie jest jednak niczym dziwnym, gdy jest ich kilka. Pojedyncza torbiel może utworzyć się na jednym jajniku lub na obydwu jednocześnie. Jeśli nie będzie leczona, osiągnie znaczne rozmiary. Może być większa od pomarańczy.
Lekarze wyróżniają około 40 typów tej patologicznej zmiany. Najczęściej spotykane są wspomniane już torbiele czynnościowe - przetrwały pęcherzyk Graffa i torbiel ciałka żółtego. Oba typy torbieli czynnościowych zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych.
Bywa, że zaburzenia hormonalne powodują, że niedojrzałe pęcherzyki Graafa zamieniają się w maleńkie torbielki. Jest to tzw. wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników. Rzadziej spotyka się torbiele skórzaste, które zawierają we wnętrzu różne rodzaje "wymieszanych" tkanek, czy torbielakgruczolaki.
Po czym poznać
Torbiel jajnika zazwyczaj nie daje żadnych objawów i często pozostaje nierozpoznana lub jest wykrywana przypadkowo podczas badania z innego powodu. Statystyki mówią, że jedynie niewielki odsetek przypadków powoduje odczuwalne przez panie dolegliwości.
Kiedy pojawi się torbiel, kobieta może mieć zaburzony cykl miesiączkowy.
Czasami występuje u niej krwawienie poza terminem miesiączki albo silne bóle podbrzusza. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy również powinna panie zaniepokoić. Jeśli torbiel pęknie, ból może być ostry. Może nawet dojść do zapalenia otrzewnej, a to wymaga już pilnej interwencji chirurga. Czasami paniom dokuczają wzdęcia, zaparcia lub częste oddawanie moczu.
Wystąpienie torbieli z całą pewnością stwierdzi lekarz podczas badania ultrasonograficznego (USG). Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne i przez pochwę. Po rozpoznaniu torbieli jajnika lekarz może skierować pacjentkę na pobranie krwi w celu oznaczenia białka CA125, by wykluczyć obecność nowotworu w układzie rodnym.
Kontroluj się
Torbiele przeważnie pękają samoistnie i ulegają resorpcji podczas kolejnych cykli, bywa jednak, że wymagają leczenia lekami hormonalnymi. Niektóre torbiele leczy się antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. Kuracja może trwać wiele lat. Dobrane przez lekarza leki sprawiają, że w jajnikach nie tworzą się kolejne torbiele, a same jajniki zmniejszają objętość. Te, o dużych rozmiarach lub podejrzanym charakterze, zazwyczaj wymagają usunięcia operacyjnego.
Mimo tego, że torbiele zazwyczaj nie sprawiają wielkich kłopotów, nigdy nie należy ich ignorować. Mogą bowiem przeistoczyć się w zmianę złośliwą czyli raka jajnika. To jeden z powodów, dla których bardzo istotne jest wczesne wykrycie torbieli.
Źródło: www.fitness.wp.pl