18-02-2011 13:25
Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Kąpiel solankowa to zabieg znany od bardzo dawna. Bardzo często jednak jest nie doceniania.
Kąpiel w solance jednocześnie może pomóc nam uporać się z różnorakimi problemami ze skórą i złagodzić niejedną chorobę, a przy tym jest bardzo przyjemna i relaksująca. Kąpieli solankowych zaznać można w salonach kosmetycznych, ośrodkach wellness i SPA, sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych lub przygotować je samodzielnie w domu. Warto przyjrzeć się solankom oraz liście ich zalet.
Zalety kąpieli
Solanka rozszerza pory dzięki czemu organizm uwalnia się między innymi od toksyn oraz kwasu moczowego i mlekowego, natomiast wchłania zawarte w solance minerały. Ponad to pozwalają dogłębnie nawilżyć skórę, oczyścić ją, a także odżywić. Efektem jest skóra gładka, elastyczna i jędrna. Poza tym, kąpiele pomagają pozbyć się cellulitu, wyprysków, zmian trądzikowych, opóźniają procesy starzenia się skóry. Można zarówno kapać całe ciało np. w basenia, jak i jego poszczególne części np. dłonie w salonach kosmetycznych.
Kuracje, których zadaniem jest usunięcie toksyn oraz ułatwienie odchudzania należy przeprowadzać w roztworach solnych powyżej 1%, z kolei roztwór solny do kąpieli wykonywanych przy nadmiernej potliwości powinien mieć powyżej 3%, a przy trądziku, wypryskach, ranach czy łuszczycy do 6%.
Bez wątpienia kapiel w solance służy urodzie ale nie wolno zapominać o ich zdrowotnym działaniu, dlatego stosuje się je na różne dolegliwości. W takich przypadkach kąpiele trwają około kwadransa, a ich temperatura wynosi między 36 a 38 stopni, a ich długość zależy od schorzenia. Kąpiele solankowe przede wszystkim zaleca się w chorobach dotyczących narządów ruchu, np. takich jak gościec, przy chorobach reumatoidalnych, ortopedycznych związanych ze zwyrodnieniem stawów czy wzrostem napięcia mięśni. A także w chorobach skóry, jak np. łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły. Warto je również stosować w okresach obniżonej odporności. Są pomocne przy bólach głowy, złym samopoczuciu i zmęczeniu.
Kąpiele solankowe w domu
Nie musisz nigdzie się wybierać aby zaoferować sobie kąpiel solankową. Domowa kąpiel powinna trwać od 10 do 30 minut, a woda powinna mieć temperaturę ok. 36 stopni. Warto je brać dwa, trzy razy w tygodniu. Po kąpieli nie zaleca się prysznica czy też wycierania ręcznikiem, należy pozwolić ciału samemu wyschnąć.W domowych warunkach możemy użyć soli leczniczych, np. bocheńskiej czy iwonickiej. Jeśli z kolei nie mamy w domu wanny, to z tym problemem możemy uporać się wsypując sól do miski i aplikując sobie kąpiel częściową.
Przeciwwskazania do kąpieli solankowej
Należy pamiętać jednak, że kąpieli solankową odradza się osobą cierpiącym na:
- niewydolnośś układu krążenia oraz układu oddychania,
- cięższe postacie nadciśnienia, chorobach nerek oraz pęcherza moczowego,
- choroby nowotworowe,
- choroby tarczycy, gruźlica,
- uszkodzenia skóry, ubytki skórne czy stany ropne.
Kąpieli nie powinno się zażywać we wczesnych stanach pooperacyjnych.
Gretchen Reynolds
Źródło: www.fitness.wp.pl