Randki dla osób niepełnosprawnych. Portal randkowy


Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Jak rozmawiać

14-04-2011 12:20

Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Od niemal zawsze rodzice mają problem z rozmawianiem ze swoimi dziećmi o seksie a intymność rodziców jest przed nimi ukrywana.


Większość rodziców zrzuca odpowiedzialność za edukację seksualną na szkołę. Grupa „Ponton” rozpoczęła akcję „Skąd wiesz? Jak wygląda edukacja seksualna w polskich domach”. Jak przekonuje edukatorka seksualna dr Alicja Długołęcka, w kwestii nauki o seksie od lat nic się w Polsce nie zmienia. – Rodzice nie chcą rozmawiać z dziećmi i odwrotnie – mówiła. Dodała, że dziecko bardzo wcześnie – bo około piątego roku życia – orientuje się, że nie może z rodzicem rozmawiać na tematy związane z płciowością.

– Nie możemy wymagać od 12-latka, aby otwarcie rozmawiał z rodzicami o seksie, jeśli wcześniej rodzice nie odpowiadali mu na żadne pytania, które stawiał jako dziecko w sposób całkowicie spontaniczny i naturalny – podkreśliła.

– Nastolatki nie wiedzą nic o antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową. W mediach słyszą o HIV i AIDS, ale o innych chorobach przenoszonych drogą płciową nie mają pojęcia nawet dorośli ludzie, w tym rodzice – alarmuje koordynatorka Grupy „Ponton” Aleksandra Józefowska.

Mimo że działania Grupy „Ponton” skierowane są do młodzieży, często do prowadzonego przez nią telefonu zaufania dzwonią rodzice, którzy chcą poradzić się, w jakim wieku powinni zacząć edukować swoje dzieci i jak powinni to robić. Józefowska dodała, że zdarza się też, że dzieci są rozsądniejsze niż sami rodzice, np. kiedy dziewczynka chce iść do ginekologa, a mama mówi, że ma jeszcze na to czas.

Jak poinformowała Wawrzyńczyk, w ramach akcji na stronie www.ponton.org.pl została umieszczona ankieta dla młodzieży. – Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy młodzież chociaż próbuje rozmawiać z rodzicami o seksie, jak te rozmowy wyglądają i czy nastolatki uważają, że rodzice potrafią z nimi na ten temat rozmawiać – powiedziała.

Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton” przez cały rok prowadzi poradnictwo za pośrednictwem e-maili i forum internetowego. W wakacje uruchamiają specjalny telefon zaufania. Wolontariusze grupy prowadzą też zajęcia w warszawskich szkołach.

Źródło: www.tvp.pl

tem_f.gif

post_f.gif  

tem_f.gif

post_f.gif