Randki dla osób niepełnosprawnych. Portal randkowy


Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Wakacje i nie tylko

23-05-2011 11:36

Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Wakacje, ferie i długie weekendy w domu. Wcale nie musi tak być. Rusz się z miejsca i żyj jak inni!

Według badań GUS prawie 80%, czyli niemal 4 mln niepełnosprawnych wcale nie podróżuje.

Natomiast z pozostałych zaledwie jedna trzecia wyjeżdża na wakacje. Reszta odwiedza krewnych i znajomych albo udaje się na turnusy rehabilitacyjne.

Wyniki ankiet wskazują, że głównym problemem wcale nie są bariery architektoniczne (wskazało je jedynie 6% badanych), ale zła sytuacja materialna (84%) i stan zdrowia (34%).

W Polsce cały czas nie ma biura podróży, które specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów dla niepełnosprawnych. Jednak coraz więcej w tej sprawie robią różne fundacje i stowarzyszenia.

Przedstawiciele biur podróży zgodnie deklarują, że chętnie pomogą osobie niepełnosprawnej lub grupie takich osób zorganizować wakacje. Jednak chętnych jest niewielu. Ci, którzy się zdecydują mogą z katalogu wybrać hotel przystosowany do ich potrzeb. Jednak jakość tych dostosowań można sprawdzić dopiero na miejscu. Często bywa, że w przyjaznym dla niepełnosprawnych hotelu, wózek nie mieści się w drzwiach, pod prysznicem brakuje krzesełka, a zejście na plażę jest bardzo utrudnione.

Pracownicy biura Logos Travel (http://www.wyprawy.pl) przyznają - Nie ma specjalnej oferty dla niepełnosprawnych, w zależności od stopnia upośledzenia są dołączani do grup, zdarza się to niezwykle rzadko.

W katalogu Neckermanna (http://www.neckermann.pl) znajdują się hotele z udogodnieniami: szerokie windy, podjazdy, specjalne pokoje. Biuro pomaga również w załatwieniu formalności związanych z przelotem, czyli zgłasza klientów do przewoźnika, który zapewnia transport do samolotu, wózek.

Oasis Tours (http://www.oasistours.com.pl) oferuje w Tunezji hotele z udogodnieniami. Czasami zdarzają się też wyjazdy grupowe ze specjalnym programem.

Z Orbis Travel (http://www.orbistravel.pl) niepełnosprawni ruchowo wyjeżdżają czasem na organizowane wycieczki autokarowe lub lotnicze. Mogą wtedy liczyć na pomoc pilota i możliwie najbardziej komfortowe miejsca. W ofercie znajdują się hotele z udogodnieniami oraz propozycje wypoczynku w uzdrowiskach i sanatoriach.

Natomiast biuro Opal Travel (http://www.opaltravel.com.pl) przygotowuje ofertę na zamówienie. Może to być wyjazd standardowy z katalogu lub indywidualny.

Scan Holiday (http://www.scanholiday.com.pl) oferuje hotele z odpowiednimi podjazdami, windami, pokojami. Czasami na miejscu można też wypożyczyć wózki inwalidzkie.

Każdy touroperator, którego ofertę sprzedaje Travelplanet.pl, ma propozycje dla niepełnosprawnych, przede wszystkim dla tych na wózkach inwalidzkich. Telekonsultanci pomagają wybrać odpowiednie miejsce oraz zarekomendują najbliższe lotnisko.

TUI (http://www.tui.pl), jako jedyne biuro na naszym rynku ma oddzielny katalog z ofertami dla niepełnosprawnych. Niestety tylko po niemiecku. Ale wyloty oferuje też z Polski. Firma w każdym kraju oferuje hotele z udogodnieniami, jednak wyjazdów specjalnych ma niewiele. Ostatnio biuro zorganizowało w Karkonoszach pobyt integracyjny dla 30 osób.

Obecnie Wakacje.pl polecają około 3600 miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Pokoje mają większe łazienki z uchwytami, są też specjalne windy, łatwo dostać się na plażę, korzystając z betonowych podjazdów i zjazdów. Organizator zapewnia też pomoc w dojeździe na miejsce.

Paraolympic Travel jest roboczą nazwą pierwszego w Polsce biura specjalizującego się w wyjazdach rehabilitacyjnych, sportowych i wypoczynkowych dla osób niepełnosprawnych, które ma powstać pod koniec wakacji.

Stowarzyszenie CTP "Nautica" (http://www.nautica.pl) we współpracy z Centrum Turystyki Podwodnej "Nautica" organizuje kursy i obozy płetwonurkowe dla osób niepełnosprawnych. Agnieszka Pajdak-Stós, prezes stowarzyszenia poinformowała - Poprawiają kondycję fizyczną i samopoczucie. Podczas nurkowania niepełnosprawni wykorzystują inne partie mięśni niż w czasie jazdy na wózku czy chodząc o kulach. To chwila wytchnienia - ciało funkcjonuje w stanie "zerowej grawitacji". Nie bez znaczenia jest też świadomość zatarcia różnic pomiędzy nurkami podczas wspólnej podwodnej eskapady. W pierwszej wyprawie do Szarm el Szejk w Egipcie uczestniczyło sześć osób na wózkach i jedna dziewczyna z porażeniem mózgowym, w ostatniej - osiem osób na wózkach. Na wszystkie nurkowania wypływaliśmy łodzią i choć niekiedy warunki były trudne, nikogo nie zniechęciły ani silny prąd, ani wysoka fala. Ukoronowaniem wyjazdu było nurkowanie na wraku okrętu "Thistlegorm".

Obecnie Nautica organizuje bezpłatne kursy basenowe w Krakowie i Warszawie oraz wyjazdowe (Open Water Diver i Advance) w miejscowości Stari Grad na chorwackiej wyspie Hvar. Do tej pory w chorwackim morzu uczyło się nurkować już prawie siedemdziesięciu niepełnosprawnych, a dwa razy tyle spróbowało nurkowania w basenie.

Uczestnicy obozów w Chorwacji płacą za zakwaterowanie i wyżywienie od 600 do 800 zł w zależności od terminu, a za transport około 350 zł.

Fundacja Tacy Sami (http://www.tacysami.org.pl) organizuje wyjazdy sportowe dla osób z każdym rodzajem niepełnosprawności, między innymi: jeżdżących na wózkach, cierpiących na porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, niedowidzących, głuchych. Agata Kopeć-Romik wyznała - Były już obozy, na których nasi podopieczni pływali, grali w tenisa stołowego i bilard, uczyli się władać szablą, szpadą czy floretem. Tym, którzy dobrze pływają, fundacja organizuje kursy nurkowe (wraz ze stowarzyszeniem CTP Nautica). W zeszłym roku niepełnosprawni nurkowie udali się na bicie rekordu Guinnessa w Giżycku.

Za tygodniowy obóz uczestnicy płacą od 100 do 250 zł. Resztę, czyli około 75% kosztów pokrywa fundacja dzięki sponsorom.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (http://www.far.org.pl) propaguje wiele form aktywności sportowej. Przez treningi jej podopieczni z uszkodzeniami rdzenia kręgowego uczą się samodzielnego funkcjonowania na wózku. Natomiast tym, którzy poczynią postępy w rehabilitacji, fundacja organizuje obozy żeglarskie, konne i nurkowe.

Toruńska "Fundacja Ducha" (http://www.fundacjaducha.fr.pl) jest jedną z prężniej działających na rzecz turystyki niepełnosprawnych. Zajmuje się organizowaniem wyjazdów w góry oraz spływów kajakowych.

Stowarzyszenie Koniczynka z Poznania, zrzeszające ludzi z epilepsją, niepełnosprawnych i ich przyjaciół (koniczynka3@op.pl) wysyłało już swoich podopiecznych do Włoch, Francji i Austrii. Zwiedzili także Pragę, Licheń, Toruń, Kaszuby i Trójmiasto, a w planach jest wycieczka do Grecji.

Oddział krakowski PTTK (http://www.pttk.pl) specjalizuje się w turystyce jeździeckiej dla niewidomych dzieci. Natomiast oddział im. A. Janowskiego w Sosnowcu zrzesza wędrującą po Polsce grupę wózkowiczów. Oddział żoliborski w Warszawie w dniach 18.10.-21.10.2006 organizuje Rajd "Palmiry" ze specjalną trasą, którą można pokonać na wózkach. Osoby na wózkach z oddziałem w Rzeszowie i Beskidem w Nowym Sączu wędrują po górach. PTTK "Morski" w Gdyni organizuje spływy, a Bielsko-Biała imprezy kolarskie, kajakowe i wędrówki po górach dla niewidomych. PTTK dysponuje również wykazem odpowiedniej bazy noclegowej dla niepełnosprawnych.

Kraje, które uznawane są za najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych turystów to: cała Skandynawia, Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Japonia.

Przed wyjazdem najlepiej zapytać, o szerokość drzwi, wielkość łazienki, uchwyty i podjazdy w hotelach. Czy niewidomy w każde miejsce może się dostać z psem przewodnikiem. Jaki zakres ubezpieczenia oferuje biuro podróży i czy nie wymaga podwyższonej stawki. Czy linie lotnicze nie pobierają dodatkowej opłaty za przewóz wózka inwalidzkiego i pomoc osobie niepełnosprawnej.


Źródło: www.tur-info.pl