Randki dla osób niepełnosprawnych. Portal randkowy


Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Antykoncepcja

10-09-2010 10:11

Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Antykoncepcja jest dowodem odpowiedzialności i dojrzałości osób które decydują się na współżycie.


Doustna antykoncepcja to jedna z najlepszych form planowania ciąży jednak istnieje wiele mitów na ten temat co powoduje niechęć kobiet do zażywania tabletek antykoncepcyjnych.



Pigułka w 100 procentów chroni przed ciążą?


Na temat pigułki jest wiele obiegowych opinii. Kobiety, chociaż są w stałych związkach i nie planują w najbliższym czasie dziecka, narażają się na stres nieplanowanej ciąży, bo boją się stosować antykoncepcję hormonalną. Tymczasem ich obawy przeważnie są nieuzasadnione, wynikają jedynie z niewiedzy i braku rzetelnych informacji na temat zapobiegania ciąży.

Czy pigułka chroni przed ciążą w 100 proc.? To nie do końca prawda. Trzeba przyznać, że to najskuteczniejsza ze wszystkich znanych metod, ale zdarzają się przypadki, choć niezwykle rzadko, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pomimo zażywania pigułek.

Czy niektóre leki obniżają skuteczność metod hormonalnych?


To prawda. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków. Ginekolodzy zalecają, by podczas ich przyjmowania i przez 7 dni po zakończeniu kuracji zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywą lub środkami chemicznymi. Spośród innych leków skuteczność pigułki mogą zmniejszać niektóre środki uspokajające, nasenne i ziołowe z dziurawcem.

Pigułka powoduje tycie?


Metody hormonalne mogą powodować drobne zmiany w wadze, zarówno przyrost, jak i jej zmniejszenie, ale zazwyczaj nie większe niż 1-2 kilogramy rocznie. Kobiety w pierwszych miesiącach brania pigułki mogą mieć takie wrażenie, bowiem niektóre z nich zatrzymują wodę w organizmie. Jeśli kobieta czuje z tego powodu dyskomfort, powinna poprosić lekarza o zmianę pigułki. Natomiast przyczyną tycia jest najczęściej nieracjonalne odżywianie i brak ruchu.

Antykoncepcja zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?

Badania zdementowały tę obiegową opinię. Wykazały bowiem, że podczas stosowania niskich dawek hormonów prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wynosi 1:80, przy średniej 1:83. Różnica jest więc w zasadzie żadna.

Palenie papierosów wyklucza stosowanie pigułek?


Lekarz przed zapisaniem kuracji z pewnością zapyta o to, czy palisz papierosy. Estrogen, który jest jednym ze składników pigułek, może u osób palących negatywnie wpływać na układ krążenia i krzepnięcia. Wzrasta więc ryzyko problemów sercowo - naczyniowych, m.in. choroby niedokrwiennej serca, czy udaru. Dziś są dostępne środki zawierające tylko jeden hormon – progesteron, które mogą brać również palaczki.

Trzeba robić przerwy w zażywaniu?


Działanie niektórych metod polega na tym, że powodują aborcję. Antykoncepcja nie przerywa istniejącej ciąży, ale nie pozwala na zapłodnienie poprzez niedopuszczanie do owulacji, zagęszczanie śluzu szyjki macicy, który blokuje plemniki.

Trzeba robić przerwy w zażywaniu pigułek. To nieprawda. Jeśli stan zdrowia kobiety pozwala na ich stosowanie, można to robić przez wiele lat. I nie ma powodu do niepokoju, bo pigułka nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia. Co kilka miesięcy powinnaś jednak zgłosić się do ginekologa. Raz na rok warto też wykonać badanie krwi i zmierzyć ciśnienie. Antykoncepcja hormonalna nie jest bowiem wskazana w przypadku podwyższonego ciśnienie krwi, zaburzenia układu krzepnięcia lub zbyt wysokiego stężenia cukru.

Dziecko urodzi się z wadami, jeśli antykoncepcja zawiedzie i do zapłodnienia dojdzie podczas stosowania antykoncepcji. To mit.

Młodsze kobiety mają zakaz?


Młodsze kobiety nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej, bo mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Młode kobiety mogą stosować każdy rodzaj antykoncepcji. Po odstawieniu tabletek będą cieszyć się macierzyństwem. Oczywiście zdarzają się problemy z poczęciem dziecka, ale ich źródło leży gdzieś indziej, a nie w pigułce. Warto jednak pamiętać, że antykoncepcja hormonalna sprawdza się głównie w stałych, wiernych związkach. Kiedy często zmieniasz partnera, zdecyduj się raczej na prezerwatywę, która chroni nie tylko przed ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Po odstawieniu pigułki, a przed ciążą, należy odczekać kilka miesięcy, żeby oczyścił się organizm?
To nieprawda, bo ilość hormonów jest tak mała, że nie może zaszkodzić dziecku. Nie ma potrzeby, żeby czekać z poczęciem kilka miesięcy ze względu na pigułkę. Poza tym prawie takie same hormony stosuje się leczniczo w przypadkach zagrożenia ciąży.

Pigułka szkodzi zdrowiu?


W wielu przypadkach wręcz jest zbawienna dla zdrowia. Zdarza się jednak, że kobieta odczuwa skutki uboczne: nudności, bóle głowy, obfite krwawienia miesiączkowe. Wtedy powinna skonsultować się z lekarzem, może wystarczy zmienić pigułkę, albo metodę antykoncepcji. Istnieją natomiast przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej, takiej jak problemy z układem krążenia. Zawsze jednak lekarz przed jej zapisaniem skieruje na badania.

Jak widać mitów na temat antykoncepcji jest co nie miara. Dr Tomasz Olejniczak, ginekolog, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest zdania, że biorą się one z niewiedzy i braku świadomości, czym jest hormonalne zapobieganie ciąży.

- Część kobiety woli oprzeć się na opinii cioć i babć, a nie lekarzy. Tymczasem antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą ze znanych metod i nie warto rezygnować z niej ze względu na obiegowe, w większości nieprawdziwe opinie – zauważa Tomasz Olejniczak.

Monika Doroszkiewicz



 



Źródło: www.kobieta.wp.pl

tem_f.gif

post_f.gif  

tem_f.gif

post_f.gif