15-09-2010 12:11
Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Samotnym nikt być nie chce. Jak zrozumieć ten stan i odnaleźć się w nim by go zmienić?
Niestety, także i młodość może obfitować w wiele chwil, które generują i pogłębiają samotność. Jest coraz więcej samotnych nastolatków, którzy czują się niechciani i niezrozumiani, odepchnięci. Owa samotność przejawia się, nie tyle w tym, że są sami, ale w tym, że nie mają dla kogo żyć. Samotność jest przecież stanem, w którym nie tylko ma się poczucie, że nie ma się z kim być, ale przede wszystkim, że nie ma się dla kogo być!
Młody człowiek głęboko przeżywa swoją samotność szczególnie w kilku sytuacjach. I tak, brak komunikacji w domu rodzinnym niesie za sobą poważne problemy. Rodzina zamknięta, w której nie ma dialogu, przestrzeni umożliwiających dzielenie się sobą generuje samotność. Nastolatek czuje, że jest marginesem, dopiskiem dla swoich najbliższych. Coraz częściej odczuwa rozczarowanie, a ono pogłębia samotność.
Drugim obszarem samotności są rówieśnicy. Okazuje się, że środowisko rówieśnicze ma ogromnie niszczącą siłę. Wielu młodych ludzi w szkole czuje się nieakceptowanych i zagrożonych. Pewnie dlatego, u coraz większej ilości uczniów pojawia się fobia szkolna. Niechęć do szkoły to dowód na mocno przeżywaną samotność. Rówieśnicy potrafią być okrutni, dobijający, obojętni. Warto też pamiętać, że odrzucenie przez rówieśników powoduje różnego rodzaju nerwice, niepokoje, lęki i fobie. One jeszcze bardziej zwiększają poczucie osamotnienia.
Kolejnym obszarem osamotnienia nastolatka są jego wybory. W świecie, który lansuje ogrom możliwości i wolność wyboru, młody człowiek czuje się coraz bardziej zagubiony. Hierarchia wartości okazuje się nietrwała, a wybory oparte na niej pełne niepewności. W ten sposób rodzi się „samotność aksjologiczna”. Nastolatek ma dylemat: co wybrać? za czym pójść? co odrzucić? Tego typu samotność jest przyczyną wielu błędnych decyzji oraz zachowań, mających skutek w dorosłości.
Samotność to także brak rozumienia siebie. Młody człowiek stawia sobie pytanie: dlaczego? z kim? w imię czego? Wielokrotnie nie rozumie własnych zachowań czy wyborów. Zaczyna czuć pustkę związaną z nieprzewidywalnością swoich myśli czy zachowań. Nieraz „nie chce”, ale „musi”. W ten sposób staje coraz bardziej smutny, lękający się siebie.
Jak widać młodość może być pełna emocji zabarwionych samotnością. Nie można zapominać, iż twarz dorosłego jest na zawsze poorana „śladami młodości”. Samotność nastolatka ma konsekwencje w dorosłości. Przynosi za sobą wiele obaw, rezygnacji, obojętności.
Źródło: www.mastalski.pl