Randki dla osób niepełnosprawnych. Portal randkowy


Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Związek z osobą niepełnosprawną - ZA i PRZECIW

27-08-2010 12:23

Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Jeśli poznaliście osobę niepełnosprwną i coś zaiskrzyło lecz macie wątpliwości z uwagi na zdrowie tej osoby, poczytaj ten artykuł.

To bardzo delikatna sprawa, gdy poznajesz kogoś, a ta osoba okazuje się niepełnosprawna. Wielu ludzi często z góry skazuje znajomość na porażkę, choć jest to przekreślanie kogoś ze względu na coś, na co ta osoba nie ma wpływu. A często niepełnosprawni są o wiele bardziej wartościowymi ludźmi niż niektórzy pełnosprawni, tylko my, przez uprzedzenia i konwenanse, nie dajemy im szansy. Czyjaś choroba czy defekt mogą bowiem nie oznaczać dla nas żadnych konsekwencji. Zastanawiasz się, czy rozpocząć związek z osobą niepełnosprawną?

ZA

- Niepełnosprawni to normalni ludzie, którzy np. w wyniku wypadku znaleźli się na wózku inwalidzkim. Nie są jednak ani w gorszej niż my kondycji psychicznej, ani nie mają żadnych ukrytych chorób, których mogłabyś się obawiać. Niektóre osoby są niepełnosprawne w taki sposób, który w ogóle nie wpływa na życie codziennie i absolutnie nie musi rzutować na związek. To np. osoby bez ręki, które noszą protezy. Wiele osób jest również bardzo sprawnych mimo swojej ułomności. Osoby na wózku często bez problemu przenoszą się z niego na fotel, łóżko i nie wymagają specjalnej opieki.

- Miłość nikomu nie zagląda w metryczkę, w portfel, a także do… kart zdrowia.
Tak naprawdę wszystko rozgrywa się w głowach partnerów i dopóki ci potrafią ze sobą rozmawiać
, akceptują się, są wobec siebie szczerzy i poważnie się traktują, mają szansę stworzyć stały, mocny związek, którego podstawą będzie miłość, szacunek i zaufanie. Partnerzy powinni być wobec siebie uczciwi i w takiej sytuacji uzgodnić wszystko na początku. W przypadku prawdziwej miłości nic partnerom nie powinno stać na przeszkodzie.

- Osoby niepełnosprawne są często niezwykle uzdolnione, wrażliwe i uduchowione.
Można odkryć w nich porażające wewnętrzne piękno, którego często brakuje pełnosprawnym osobom. Bardzo często niepełnosprawni przepięknie malują, piszą, fotografują, grają na instrumentach muzycznych. Ludzie wciąż szufladkują ich, uważając za innych, gorszych. A przecież są tacy sami, jak my.

– Niepełnosprawny czy pełnosprawny, co to właściwie za różnica?
Dopóki ludzie za sobą przepadają, dobrze czują się w swoim towarzystwie, szanują się i potrafią być ze sobą szczerzy, czyjeś upośledzenie na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia – uważa dr Anna Chotecka, psycholog rodzinny.

PRZECIW

Jeśli zdecydujesz się na związanie się z osobą upośledzoną, najpierw powinniście odbyć  szczerą rozmowę, która pozwoli wam ustalić wzajemne wymagania i oczekiwania. Każde z was musi być szczere, pytać i odpowiadać. Tak przecież buduje się poważny związek dwojga dorosłych ludzi.

- Pamiętaj, że przy ciężkiej niepełnosprawności, możesz skazywać się na całodobową i dożywotnią  opiekę nad partnerem. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś na to gotowa i czy podołasz temu zadaniu. Być może nie jesteś świadoma, ile wysiłku i poświęcenia będziesz musiała włożyć z ten związek, dlatego przed podjęciem wiążącej decyzji, powinniście odbyć długą rozmowę, która pokaże ci, jak bardzo zaawansowane upośledzenie dotknęło wybraną przez ciebie osobę. Może się bowiem okazać, że ogrom pracy, jaki musisz wykonać przy partnerze, przerośnie cię, dlatego dokładnie to przeanalizuj, a raczej przeanalizujcie, zanim będzie na to za późno.

- Niewykluczone, że wiążąc się  z osobą upośledzoną, nigdy nie będziecie mogli mieć dzieci.
Oczywiście, zależy to od stopnia niepełnosprawności, jednak często upośledzenie jest tak zaawansowane, iż posiadanie potomstwa staje się po prostu niemożliwe. To koronny argument i powinniście o tym porozmawiać, nawet jeżeli na razie w ogóle nie myślisz o zamążpójściu. Twój partner powinien być z tobą szczery – wszystko to, choć jest szalenie trudne i delikatne, pozwoli wam uniknąć rozczarowań, które mogą okazać się niezwykle bolesne.

- Musisz przygotować się  na reakcję otoczenia, a ta może być skrajnie różna.
Niewykluczone, że twoja rodzina będzie miała problemy z całkowitym i natychmiastowym zaakceptowaniem wybranka twego serca. Jeśli nie jesteś na to gotowa, a opinia bliskich osób jest dla ciebie bardzo ważna, związek z osobą niepełnosprawną może się okazać dla ciebie niemożliwy do zbudowania. Gdy reakcja znajomych, rodziców czy przyjaciółek jest dla ciebie bardzo istotna, możesz mieć spore problemy z akceptacją ich niechęci do osoby upośledzonej, jeśli taka się pojawi. Musisz być na to przygotowana, jeśli zdecydujesz się stworzyć związek z osobą niepełnosprawną.

Jednak...


Niepełnosprawni, pełnosprawni, czarni, biali, hetero czy homoseksualni – można rzecz, co to za różnica, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi.


 


Są to jednak sprawy, które od wieków są bardzo delikatne i trudne. Gdy będziesz chciała związać się z osobą niepełnosprawną, powinniście szczerze porozmawiać. Pamiętaj jednak, że są to takie same osoby jak pełnosprawne.

  Ewa Podsiadły



Źródło: www.papilot.pl

tem_f.gif

post_f.gif  

tem_f.gif

post_f.gif