22-10-2010 13:38
Serwis Randkowy, Niepełnosprawni: Rozsądne planowanie rodziny to coś o cym każda decydująca się na współżycie para, powinna wiedzieć.
Tabletki antykoncepcyjne vs Wkładka domaciczna
Aby dokonać właściwego wyboru, powinnaś najpierw poznać wszystkie plusy oraz minusy każdego z tych środków. Zapewni ci to potem bezpieczeństwo i komfort psychiczny.
Zarówno pigułka, jak i wkładka domaciczna, popularnie zwana spiralą, to najskuteczniejsze środki antykoncepcyjne. Oba dają niemal 100-procentową pewność uniknięcia nieplanowanej ciąży. Jednak żaden z nich nie jest całkowicie obojętny dla organizmu. Niektóre schorzenia, a nawet tylko prawdopodobieństwo ich wystąpienia, mogą więc z góry przekreślić możliwość stosowania pigułek lub spirali. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo.
Ale rozważając wybór któregoś z tych środków, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko względy zdrowotne. Ważna jest również twoja wygoda, pewne przyzwyczajenia, temperament seksualny, a nawet to, czy jesteś osobą systematyczną, czy raczej roztrzepaną. Dlatego - zanim podejmiesz decyzję - poznaj zasady działania i stosowania tych środków antykoncepcyjnych.
Trzeba o nich pamiętać
Najpopularniejsze są tabletki zawierające dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Ich działanie polega na zatrzymaniu jajeczkowania, a także zagęszczeniu śluzu w pochwie, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Nowością na rynku jest tzw. minipigułka, zawierająca niewielką ilość tylko jednego hormonu: progestagenu. Pod jego wpływem śluz w pochwie silnie się zagęszcza. Jednocześnie błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy robi się tak cienka, że gdyby nawet doszło do zapłodnienia, komórka jajowa nie mogłaby się zagnieździć. Właśnie to podwójne zabezpieczenie wszystkich pigułek zapewnia ich wyjątkowo wysoką skuteczność.
Jednofazowe pigułki (m.in. Cilest, Marvelon, Diane-35, Mercilon, Stediril) przeznaczone są dla młodych kobiet, także dla nastolatek. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek o identycznym składzie. Jest więc zupełnie obojętne, którą z nich zażyje się kolejnego dnia.
Trójfazowe (m.in. Trisiston, Trinovum, Triquilar, Tri-Regol, Milvane) przepisuje się głównie kobietom dojrzałym. Opakowanie zawiera 21 tabletek, trzech rodzajów: wszystkie zawierają tę samą ilość estrogenu, lecz wzrastającą ilość progestagenu. W ten sposób naśladują naturalny cykl hormonalny. Rodzaje tabletek różnią się kolorami, gdyż trzeba je przyjmować w odpowiedniej kolejności.
Minipigułka (Cerezette) przeznaczona jest dla kobiet karmiących i tych, które nie mogą stosować pigułek dwuskładnikowych (czyli jedno- oraz trójfazowych). W opakowaniu znajduje się 28 identycznych tabletek.
Jak stosować
Pigułki dwuskładnikowe przyjmuje się według takiego samego schematu. Gdy dopiero zaczynasz je stosować, pierwszą tabletkę połknij w dniu rozpoczęcia menstruacji, a potem codziennie jedną, aż do wyczerpania opakowania. Następnie zrób 7-dniową przerwę. W tym czasie powinna pojawić się miesiączka. Po 7 dniach zacznij nowe opakowanie. Pigułkę najlepiej brać zawsze o tej samej porze.
Minipigułki należy zacząć brać w pierwszym tygodniu, najpóźniej do 21. dnia po porodzie. Jeśli zaczynasz przyjmować je później, przez pierwszych 7 dni powinnaś jeszcze dodatkowo się zabezpieczać (np. prezerwatywą). Podczas stosowania minipigułek nie występują miesiączki. Pigułki bierze się codziennie, nie robiąc przerw między kolejnymi opakowaniami.
To metoda nie dla ciebie, jeśli...
- masz chorobę nowotworową, nadciśnienie, cukrzycę, schorzenia naczyń krwionośnych (np. żylaki) lub te choroby występują w rodzinie
- jesteś nałogową palaczką.
Zalety
- Regulują miesiączki i likwidują związane z nimi dolegliwości, leczą trądzik.
- Pigułki trójfazowe łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania.
- Zapobiegają endometriozie i tworzeniu się torbieli jajników, a przed menopauzą hamują rozwój osteoporozy, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, nowotworów macicy i jajników.
Wady
- Przez pierwsze 2-3 miesiące mogą powodować bóle głowy i piersi, nudności, plamienia między miesiączkami, nieznaczny wzrost apetytu.
- Zwiększają ryzyko zakrzepów żył.
- Spirala: spokój na kilka lat
Mają różne rozmiary i kształty, co u każdej kobiety pozwala je idealnie dopasować do wnętrza macicy. Ich antykoncepcyjne działanie polega głównie na mechanicznym zablokowaniu plemnikom możliwości dotarcia do jajowodów, a tym samym zapłodnienia komórki jajowej. Ponadto, nawet gdyby doszło do zapłodnienia, spirala uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w śluzówce macicy. Spiralę można założyć na 3, a nawet na 5 lat - tak długo zachowuje skuteczność. Trzeba jednak regularnie, co pół roku, poddawać się badaniom kontrolnym. Wszystkie rodzaje wkładek przeznaczone są dla kobiet, które już rodziły i przez kilka najbliższych lat nie zamierzają zachodzić w ciążę.
- z miedzią (m.in. Cooper T, Multiload, Gyne T) ma dodatkowo działanie plemnikobójcze, ponieważ takie są właściwości tego metalu. Ponadto powoduje, że śluz szyjkowy staje się nieprzepusz-czalny dla plemników.
- z hormonem (Mirena) zawiera zbiorniczek z progestagenem, który przez cały czas stopniowo się uwalnia. Działa bezpośrednio na śluzówkę macicy i hamuje jej narastanie, a jednocześnie powoduje zagęszczenie śluzu, co znacznie zmniejsza ruchliwość plemników.
Jak stosować
Spiralę zakłada lekarz, dobierając ją do kształtu jamy macicy.
Najlepiej, gdy robi to podczas miesiączki. Przede wszystkim masz pewność, że nie jesteś w ciąży. Ponadto szyjka macicy jest wtedy lekko rozwarta, co ułatwia umieszczenie spirali. Mimo to zabieg bywa nieco bolesny, ale można zastosować znieczulenie miejscowe. Do czasu wizyty kontrolnej (zwykle po tygodniu) nie powinnaś w ogóle uprawiać seksu, a do wystąpienia najbliższej miesiączki lepiej dodatkowo się zabezpieczaj, np. prezerwatywą. Prawidłowo założona spirala nie może być wyczuwalna ani przez ciebie, ani przez twojego partnera.
To metoda nie dla ciebie, jeśli...
- masz nieprawidłową budowę macicy, często miewasz stany apalne dróg rodnych
- chorujesz na nowotwór narządów rodnych
- często zmieniasz partnerów albo rzadko i nieregularnie współżyjesz.
Zalety
- Może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, a także palące papierosy.
- Spirala z hormonem zapobiega endometriozie, zmniejsza ryzyko nowotworu trzonu macicy, łagodzi napięcie przed miesiączką i ból w czasie jej trwania (czasem powoduje zupełny zanik menstruacji).
Wady
- Zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych dróg rodnych.
- Może powodować nadmiernie obfite i bolesne miesiączki oraz plamienia między miesiączkami.
Źródło: www.zdrowie.onet.pl